Satın Alma Psikolojisi 1 – Azlık Yanılgısı

“Bir şeyi satarken değil alırken kazanırsın.” esnaf sözleri arasında en beğendiğim görüştür. Bir insan gün içerisinde defalarca satın alma yapar. Satanlar işini biliyor 🙂 biz satın alanları aydınlatmak istiyoruz. Bunun için bu yazıyı yazmak istedik.

Datapare olarak her gün yüzbinlerce ürünün fiyat takibini yapıyoruz. Bu ürünlerin gün içerisinde fiyatı bir artıyor bir azalıyor. Fakat, bazı günler ve bazı saatler oluyor ki o zamanlarda ürünlerin normali fiyatı ve indirimdeki fiyatı arasında %20 – %30 fark olabiliyor.

Satıcıların amacı daha çok kar etmek ise satın alanların amacı da daha uygun fiyata almak olmalı. Uyguna satın alabilmeleri için aşağıda satıcıların kullandığı taktiklerden “azlık psikolojisi” takitiğini anlatmaya çalıştım. Bu taktikler insan psikolojisini çözen zeki insanlar tarafından geliştirilen ve sizi satın almaya yönlendiren taktikler. Gelin azlık psikolojisini yakından tanıyalım.

Azlık Psikolojisi

Amerika’da yapılan bir deneyde et ürünleri almak isteyen kurumsal 3 farklı müşteri grubuna farklı satış taktikleri uygulanıyor.

  • 1. gruba sadece bir satış sunumu verilerek satış yapılmaya çalışılıyor.
  • 2. gruptaki insanlara satış sunumu verilerek, gelecek aylarda piyasadaki et miktarında bir azalma olacağı söyleniyor.
  • 3. gruba ise satış sunumu yanında gelecek aylarda piyasadaki et miktarında azalma olacağı ve bu bilginin sınırlı sayıda insan ile paylaşıldığı söyleniyor.

Sonuç olarak 2. grupta olan müşteriler 1. grubun 2 katı satın alma yaptılar. Asıl şaşırtıcı olan ise 3. gruptakilerin yaptığı satın alma 1. gruptakilerin 6 katı olmasıydı.

Kaynak: İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

Azlık psikolojisinin insanları nasıl etkilediğini görmüş olduk. Dilerseniz günümüz dünyasından bazı örneklerle satın alanların nasıl ikna edildiklerini biraz daha açıklayalım.

Stokta kalan son 5 ürün

Evet bir çok pazaryeri ve e-ticaret sitesinde gördüğümüz bu küçük bilgilendirme aslında bizim daha çok satın almaya ikna etmek için geliştirilen yöntemlerden bir tanesi. İçten içe bize vermek istediği mesaj bu ürün o kadar iyi ki elimizde sadece bir kaç tane kaldı. Eğer sen almazsan başka birisi alacak. Yani bu ürünü kaçırmış olacaksın.

Bu taktikten kurtulma yöntemi olarak aynı ürünün aynı fiyattan başka bir yerde satılıp satılmadığını kontrol etmeniz gerekir. Gerçekten o ürünü piyasada son satan sizin bulunduğunuz websitesi mi? Sanmıyorum 🙂

Bu ürüne şu an 5 kişi daha bakıyor

Evet bu da azlık psikolojisini uygulamanın başka bir yöntemi. Özellikle hem aynı zamanda 5 kişi bakıyor ve stok da azalıyor gibi bir uyarı görürseniz. Özellikle dikkatli olmanızı öneririm. Çünkü muhtemelen çok iyi bir satış taktiğine kurban gitmek üzeresiniz. İnsanların az olanı elde etme ve yarışma hırsını kullanan satıcılar sizi satın almaya nasıl ikna edeceklerini biliyorlar.

Sınırlı Sayıda Üründe Büyük İndirim

Şimdi kendinizi balık tutmak isteyen ama elinde çok az yem olan bir balıkçı olarak düşünün. Elinizdeki yemleri suyun üzerine serpiştiriyorsunuz. Bir bakmışsınız balıklar az miktarda yemi yemek için birbiriyle yarışıyor. Bunsan sonra işiniz kolay artık. Yemi yiyenlerde körlük oluşturdunuz. Sadece yem değil ne atarsanız çok hızlı tükenecek. İsterseniz kancanızı atıp balıkları da çok kolay tutabilirsiniz. Balıkçı örneği ile sınırlı sayıda üründe büyük indirim tuzağını birbiriyle benzeştirebildiğinizi düşünüyorum.

Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz lütfen paylaşmayı ihmal etmeyin.

Reklam: Datapare fiyat takip ürünü ile çok kolay bir şekilde istediğiniz ürünü seçebilir ve aynı ürünün diğer satıcılarda ne kadara satıldığını görebilirsiniz. Bu şekilde ürünlere gereğinden fazla ödememiş olursunuz. Datapare‘nin 5 ürüne kadar ücretsiz olarak kullanılabildiğini de hatırlatmak isterim.

Bir cevap yazın